Blog

2.02.2016
Smart Serisi 4.0 Mp Mini IR Bullet IP Kamera

 

SPY Smart Serisinin Yeni Mini bullet Kamerası  ‘ SP-H2040B ‘

 

 

 

   2016 ‘nın son teknolojisine sahip bu kamerayı detaylı olarak inceleyelim,

   

   Smart Serisinin yeni bullet kamerası metal bir kasaya sahip, IP66 Koruma sınıfını destekliyor.

 

   İlk olarak ele alındığında hafif ve ergonomik bir yapısı var. 4 Adet Power Array LED hemen gözümüze çarpıyor. Gece görüş mesafesi için Array LED’ler son dönemde çok popüler.

   

   Kamera 4 Megapixel maksimum çözünürlük değerine sahip. 4 MP ‘ de 20 Fps değeri real time’a çok yakın. 3 Megapixel kullanımda ise 30 Frame değerine sahip. Hisilicon'un son çıkardığı DSP kullanılmış. H265 Teknolojisini destekliyor. En çok göze çarpan özelliklerinden biri bu.

   

   Yüksek performanslı DSP ‘sinin yanı sıra Omnivision’un 2015 son çeyrekte piyasaya sürdüğü 1/3’’ Progressive Scaning CMOS sensöre sahip. Modeli : OV4689 .

   

   Kamerada 3,6 mm değerinde sabit lens kullanılmıştır ve görüş açısı olarak geniş bir alana sahiptir.. Kamerada bulunan koridor modu sayesinde çok dar alanlarda da verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. ( Dar Hastane koridorları, Okul koridoru gibi alanlarda görüntü kaybı yaşamazsınız. Yazılımsal olarak çözünürlük değişir. )

 

   

   Kameranın üzerinde dahili POE Desteği bulunmaktadır. Ekstra bir aparat kullanmadan doğrudan POE Switch üzerinden beslenebilir. Güç değeri ise DC12V. Ayrıca kamerada bir reset özelliği mevcut. Fabrika ayarlarına yeniden çevirebiliyorsunuz.

 

   

   Arayüzünü incelediğimizde ise , kamerada gece ve gündüz için farklı profil ayarlaması mevcut. Bu sayede Gündüz için farklı shutter, ışık , balans, AGC ayarları yapıp. Gece görüş moduna geçildiği zaman farklı ayarlar yapabilirsiniz. Kamera bu ayarlamalardan sonra geçişi otomatik olarak yapacaktır.

   

   Kamera H.265 Network kayıt cihazlarını onvif üzerinden destekliyor. Ayrıca H.264 NVR ‘larınız için arayüzden H.264 Modunu seçebilirsiniz.  Kamerada ayrıca göze çarpan bir diğer özellik Gerçek WDR olması. Bu sayede Çok ışıklı ortamlarda bile detayları görebilirsiniz. Gerçek WDR , Kameranın DSP’sinin bir özelliğidir. Bu nedenle Dijital WDR ‘ ye göre ışık miktarını daha yüksek oranlarda kısabilirsiniz. ( Doğrudan ışıklı kapı girişine bakan alanlarda yüksek önem arz etmekte, çokca kullanılmaktadır.)

 

 

   Ayrıca Kamerada ICR fonksiyonu ve RJ45 özelliği mevcut. Kameramızda kablo çıkışı üç adet. Bunlardan biri yukarıda bahsettiğimiz reset butonu, diğeri LAN çıkışı ( POE destekli) , bir diğeri de harici güç ile beslemek için DC 12V çıkışıdır.

 

 

   Yazılımsal özelliklerine devam ettiğimizde, Kamerada doğrudan harekete duyarlı kayıt özelliği bulunmakta. Onvif versiyonu olarak 2.4 kullanılmakta, yazılımsal olarak güncelleme ile onvif profile s kullanabilirsiniz. Ayrıca protokol olarak RTSP, DHCP, HTTP,DDNS, SMTP, PPPoE, protokollerini desteklemekte. Smart Serisinin ilk kamerası olan bu mini bullet işlevsel olarak bizim testlerimizde de çok başarılı görülüyor.