Blog

1.02.2016
H.265 (HEVC) High Efficiency Video Coding

 

H.265 (HEVC) Dosya Sıkıştırma Teknolojisi ile Tanışın

 

  Hiç şüphesiz ki 2016 yılında bilişim dünyasını etikeleyecek en göze çarpan yeniliklerden biri H.265 teknolojisidir. Artan yüksek çözünürlüklü fotoğraf kaliteleri, Ekran ve Medya oynatıcılar, Videoların kalitelerinin artması, çok büyük bir depolama hacmi oluşturmaktaydı. Böyle büyük bir verinin network üzerinden transferi ise network şişmeleri yapmakta ve aktarımı çok uzun zamanlar almaktaydı. 4K Ekranları kullanmaya başladık, telefonlarımızda bile  4K Videolar çekmeye başladık. Veri hacimleri arttığından dolayı mevcut harddisklerin kapasite değerleri yetersiz kalmaya başladı. Bir çoğunu değiştirmek zorunda kalabiliriz.

 

   H.265 'in Video Survillance, güvenlik sektörüne faydalarına geçmeden önce, bu dosya sıkıştırma codec'i farkları nelerdir? Gelişimini detaylı olarak inceleyelim.

 

   Bilindiği üzere MJPEG Formatı bütün fotoğrafları tek tek işleyen bir yapıya sahipti, Daha sonra gelişerek Divx olarakta bilinen MPEG4 Sistemler çıktı. MPEG4 ‘ün algoritması ise farklı fotoğraflar seçip işleme esasına dayalıydı. En son olarak ve günümüzdede kullandığımız H.264 Sıkıştırma formatı ise 1 Adet Renkli Resim alıp diğer kareleri  siyah beyaz alıp işleyen bir alt yapıya sahipti.

 

H.264 resmi piksel piksel işlem yaparken, H.265 Teknolojisi; Piksellerdeki benzer alanları etki alanı alarak bir bütün halinde işler. Bu yöntemle H.264 ‘e nazaran daha verimli bir tasarruf sağlar.

 

 

H.265 Teknolojisinin avantajlarına gelecek olursak,

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi daha yüksek oranlı sıkıştırma ile daha uzun süreli kayıtlar alabileceğiz. CCTV Sektöründe kullandığımız IP Kameraların Network Band genişliği kullanım oranı düşerek görüntü transferi daha yüksek performanslı olacak ve izleme akıcılığı artacaktır. Tabi bununla beraber, IP Kameralardan gelen veriyi yüksek çözünürlüklü olarak olduğu gibi saklayabileceğiz. Bu da bize 4K kayıt imkanı sunacak. Hatta işlemcilerin gelişmesi ile beraber belki de kayıt cihazlarında daha yüksek çözünürlüklü veriler depolayabileceğiz. Son yapılan testlere göre H.265 Teknolojisi , Network kayıt cihazlarında ( NVR ) %44 Kayıt Avantajı sunacak. Network kullanımı Bandwith avantajı ise %45-55 arasında olarak gözlemlenmektedir.

 

Bitrate Test grafiği ;

 

Çözünürlük- Mbps Grafiği,

 

    Daha düşük bitrate kullanımı ile kesinlikle IP Kamera teknolojisi gelişecek, 5 megapixelde real time hatta 2016’ nın son çeyreğine doğru 4K Real time kameralar görebileceğiz. Gelişen IP Kamera teknolojisi ile H.265 formatını destekleyen Kameralar ve Kayıt Cihazları popülaritesi bu sene oldukça artacaktır. CCTV Sektöründe gelecek, günden güne IP teknolojileri tarafına doğru ilerlemektedir.

   

SPY Güvenlik Sistemleri olarak yine öncülük ettiğimiz bu teknolojide H.265 Destekli IP Kameraları uzun süren testlerden sonra bayilerimize sunduk.